Blog

12 Lip

Jak skłonić do leczenia?

Dr n. med. Małgorzata Chrobak

Osoby mające do czynienia z uzależnionymi często nie potrafią zrozumieć, co powoduje, że tak trudno skłonić ich do leczenia, często same się poddają, gdyż mają wrażenie, że mają do czynienia z osobą głuchą na argumenty czy nastawioną negatywnie. Zazwyczaj gdy człowiek chce pomóc spotyka się z wdzięcznością,  chęcią współdziałania czy chociażby otwartego przyjęcia tego, co ma do zaoferowania. U osób uzależnionych na takie reakcje trzeba czekać długo, na wstępie zaleje nas fala złości, kłamstwa, wymigiwania się  czy śmiertelna obraza lub też inna forma buntu. 

Czytaj całość
1 Lip

Dlaczego Recall Healing®?

Dr Bartosz Balcerzak

Ktoś kiedyś powiedział, że każdy człowiek jest od czegoś uzależniony. Ja o sobie mówię, że jestem uzależniony od papierosów, chociaż ostatniego wypaliłem tyle lat temu (15? 20? 25?), że już nawet nie pamiętam kiedy to było. 

Czytaj całość
20 Cze

Chcesz pomóc osobie uzależnionej?

Ewa Janiszewska

Jeżeli chcesz pomóc osobie uzależnionej od alkoholu wyjść z nałogu i wrócić do normalnego życia musisz przygotować się na ciężką, długą i monotonną walkę o tego człowieka jakim jest leczenie alkoholowe przywracające alkoholików do życia w społeczeństwie.

Czytaj całość
17 Cze

Co to jest narkomania?

Ewa Janiszewska

Leczenie narkomanii powinno zostać podjęte tak szybko jak to możliwe. Popadanie w uzależnienie zazwyczaj jest stopniowe. W leczeniu narkomanii istotne znaczenie ma stopień zaawansowania. Im szybsza reakcja i podjęcie odpowiednich kroków, tym potencjalnie lepsze rokowania niż przy podjęciu terapii dopiero w stadium ciężkiego uzależnienia.

Czytaj całość
13 Cze

Co to jest uzależnienie od alkoholu?

Ewa Janiszewska

Napoje zawierające alkohol towarzyszą ludziom niemal od początku istnienia cywilizacji. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest wpływ obyczajów, ludzie w ten sposób nawiązują i podtrzymują kontakty, świętują sukcesy, czczą uroczystości rodzinne. Kolejna przyczyna, to nic innego jak chęć poprawienia sobie nastroju.

Czytaj całość
4 Cze

Pierwszy krok – uświadomienie problemu. Jak go zrobić?

Ewa Janiszewska

Nie ma zmiany bez uświadomienia sobie problemu. Jeśli chcemy zmienić coś w swoim życiu, np. pozbyć się destrukcyjnych nawyków lub osób, które niszczą naszą pewność siebie, podstawowym działaniem jest uświadomienie sobie wadliwego elementy w naszym życiu, zlokalizowanie problemu i obserwowanie go. Dopiero na podstawie tak zebranych danych będziemy w stanie oszacować, jakie działania musimy podjąć, by dokonać koniecznych zmian.

Czytaj całość
28 Maj

Czy dzieciństwo i wychowanie ma wpływ na naszą podatność na uzależnienia?

Ewa Janiszewska

Znamy dobrze porzekadła: „niedaleko pada jabłko od jabłoni” i „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Ich znaczenie jest proste. Dzieciństwo i to, kto oraz w jaki sposób nas wychowuje, mają ogromne znaczenie w naszym dorosłym życiu. Czynniki te wpływają na nas, to kim jesteśmy, do czego dążymy i co nas interesuje. Dzieciństwo i wychowanie mają także niebagatelne znaczenie na podatność na uzależnienia.

 

Czytaj całość
21 Maj

Uzależnienie behawioralne – tylko pozornie nieszkodliwe

Ewa Janiszewska

Czym są uzależnienia behawioralne i dlaczego tak ważne jest, by zdawać sobie sprawę z ich istnienia oraz objawów?

Czytaj całość
15 Maj

Książki o uzależnieniach, które należy przeczytać

Ewa Janiszewska

Dobrym wyborem jest lektura książek związanych z tym tematem, a dostępnych jest w tym zakresie mnóstwo inspirujących pozycji. Znajdziemy w księgarniach zarówno pozycje specjalistów w zakresie uzależnień, jak i osób pracujących w zakładach uzależnień czy stanowiska samych uzależnionych. Te różne perspektywy pokazują najpełniej ogrom problemu oraz to, jak różna jest perspektywa spojrzenia na uzależnienie. Proponujemy 3 książki, od których warto zacząć.

Czytaj całość
7 Maj

Czy alkoholik po terapii może wrócić do kontrolowanego picia?

Ewa Janiszewska

Czy za cel terapeutyczny możemy uznać częściową abstynencję, czyli zredukowanie ilości spożywanego alkoholu? Kiedyś jedynym celem terapii osób uzależnionych od alkoholu była całkowita rezygnacja z picia. Dziś coraz częściej pacjenci mają wybór. Jednak czy osoba uzależniona od alkoholu jest w stanie pić w sposób kontrolowany? Zdania na ten temat są podzielone.

Czytaj całość

Zarezerwuj swój pobyt

chcę przyjechać