• 14 lipca 2024

Alkohol to związek chemiczny zawierający w swoim składzie szereg toksyn. Osoby uzależnione od niego, gdy wpadną w tak zwany ciąg, są w stanie pić nieprzerwanie od kilku dni do nawet kilku tygodni. Prowadzi to nie tylko do niedoborów wszystkich witamin i minerałów, ale również do zaburzeń w całej gospodarce jonowo-elektrolitowej. Związki, które są zawarte w alkoholu, uczestniczą w metabolizmie, powinniśmy więc liczyć się z tym, że substancje odurzające odstawione w sposób gwałtowny są w stanie wywołać naprawdę nieprzyjemne objawy opisywane w literaturze jako objawy zespołu abstynencyjnego. Jest to naturalna odpowiedź organizmu na głód biochemiczny. Jedynym skutecznym ratunkiem wydaje się w takiej sytuacji odtrucie organizmu.

Czym właściwie jest detoks?

Detoks to popularna nazwa odtrucia organizmu. Proces ten przyczynia się do tego, że istnieje możliwość usunięcia z krwiobiegu pozostałości związków toksycznych będących pozostałością alkoholu etylowego. Co więcej, umożliwia on uzupełnienie niedoboru elektrolitów. W czasie jego trwania pacjent dożylnie otrzymuje nie tylko wspomniane już elektrolity, ale również sole mineralne oraz witaminy, w tym zwłaszcza witaminę B1. Takie działania przyczyniają się do tego, że możliwe staje się powolne przywrócenie równowagi metabolicznej w organizmie.

Celem przyświecającym detoksowi jest w pierwszej kolejności przerwanie ciągu alkoholowego, w dalszej zaś – złagodzenie psychicznych i fizycznych konsekwencji odstawienia alkoholu w sposób gwałtowny. Detoksykacja sprawia również, że możliwe staje się uzupełnienie poziomu płynów w organizmie. Sprawia to, że ogólna kondycja pacjenta się poprawia, a on sam jest przygotowany do terapii. Podawana jest mu przede wszystkim witamina B1, magnez oraz potas, każdy detoks ma jednak również indywidualne elementy. Lekarze przeprowadzają badania krwi oraz testy, co sprawia, że mają możliwość kontrolowania pozostałości szkodliwych substancji, jakie pojawiają się w organizmie. Jeśli zależy nam na załagodzeniu skutków zespołu abstynencyjnego, osoby uzależnione mogą też mieć podawane środki farmaceutyczne. Przeważnie są to leki o działaniu przeciwbólowym, lekarz może jednak zdecydować również o podaniu leków nasennych i uspokajających.

pijany mężczyzna śpiący na dworcu

Szybki detoks a bezpieczeństwo

Wiele osób borykających się z objawami odstawienia od alkoholu marzy o tym, aby detoks był możliwie jak najszybszy kojarząc jego szybkość ze skutecznością. Nie można jednak zapominać o tym, że takie podejście do wychodzenia z nałogu może być niebezpieczne. Co więcej, podawanie kroplówek najczęściej kojarzące się z detoksem, tak naprawdę wcale nie jest tożsame z detoksykacją. Przyjmuje się, że detoks powinien trwać co najmniej 7-10 dni. Nieustannie zwraca się jednak uwagę na to, że dokładny czas musi być ustalany indywidualnie. Tu kluczowe znaczenie ma to, w jak zaawansowanym stadium znajduje się choroba alkoholowa, choć ważny jest także poziom toksyn we krwi pacjenta oraz jego ogólna kondycja, zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Cały proces musi być też kontrolowany przez lekarza.

Najczęsciej odwiedzane