• 23 czerwca 2024

Osoba uzależniona, która podejmuje walkę z nałogiem, musi podjąć przynajmniej kilka niełatwych decyzji. Jedną z nich jest zdecydowanie o tym, czy leczyć się w ośrodku stacjonarnym. Nie jest to proste. Zwykle wymaga przyznania się do tego, że nie ma się już pełnej kontroli nad własnym życiem. Problemem może być też oddalenie się od najbliższych na co najmniej kilka tygodni. Jak zatem wykorzystać czas terapii w najlepszy możliwy sposób? Na co zwrócić uwagę zastanawiając się nad tym, który ośrodek stacjonarny powinien okazać się najlepszy?

Terapeuci i lekarze

Osobami przesądzającymi o powodzeniu leczenia są przede wszystkim terapeuci i lekarze, a więc szeroko rozumiany personel ośrodka odpowiedzialnego za leczenie uzależnień. Wiedza o ośrodkach tego typu jest dziś zdobywana przede wszystkim za pośrednictwem Internetu, jeśli więc mamy do czynienia z ośrodkiem, który na swojej stronie nie wspomina o specjalistycznej kadrze, powinniśmy uznać to za swego rodzaju znak ostrzegawczy. Co ważne, terapią uzależnień nie powinny zajmować się osoby przypadkowe. Najlepiej, gdy mamy do czynienia z certyfikowanymi specjalistami terapii uzależnień, a przynajmniej takie osoby, które właśnie znajdują się w trakcie certyfikacji. Trudno też liczyć na to, że ośrodek spełni oczekiwania osoby uzależnionej, jeśli zabraknie w nim psychologa, psychiatry albo opieki pielęgniarskiej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest zresztą dowiedzieć się, w jakim wymiarze godzin pracuje każdy z wymienionych specjalistów. O solidności kadry wiele powiedzą nam również ukończone szkolenia oraz szkoły, do których uczęszczali jej przedstawiciele. Pozwala to na zorientowanie się choćby w tym, czy mamy do czynienia z osobami systematycznie poszerzającymi swoje kompetencje.

terapeutka

Zakres terapii

Pacjent podchodzący krytycznie do uzależnienia często ma świadomość co najmniej kilku nałogów. Taka postawa jest najbardziej pożądana. Wychodzi się z założenia, że poznanie własnych problemów może mieć kluczowe znaczenie dla wyboru ośrodka, w którym będą one rozwiązywane. Co do zasady mamy do czynienia z podziałem na uzależnienia chemiczne i behawioralne. Niejednokrotnie mamy przy tym do czynienia z uzależnieniami nie od jednej, ale od kilku substancji. Bez względu na to, co jest problemem osoby poszukującej pomocy, wskazane jest dowiedzenie się, czy ośrodek, który przypadł nam do gustu, rzeczywiście zajmuje się terapią uzależnień od tych substancji, które są problemem dla potencjalnego pacjenta. Nie można też zapominać o tym, że samo uzależnienie często wcale nie jest jedynym wyzwaniem. Przeważnie występuje w połączeniu z innymi chorobami, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. W takim przypadku często pojawia się termin podwójnej diagnozy. Osoby, u których zdiagnozowano inne schorzenia, powinny szukać takiego ośrodka, który udzieli im kompleksowej pomocy. Nie można też zapominać o tym, jak duże znaczenie ma czas terapii, choć w tym przypadku zaleca się daleko posuniętą ostrożność. Pacjentom zwykle zależy na tym, aby pobyt w ośrodku był jak najkrótszy, przeważnie jednak takie podejście nie jest wcale najwłaściwsze.

Najczęsciej odwiedzane