• 23 czerwca 2024

Alkohol to środek prowadzący do uzależnienia, o którym można powiedzieć bez cienia przesady, że jest obecny w naszym codziennym życiu. To stały uczestnik imprez, nie tylko towarzyskich, ale również rodzinnych oraz firmowych. Co ważne, od alkoholu nie stronią nie tylko nasi znajomi, ale również bohaterowie popularnych filmów oraz seriali. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku każdego innego uzależnienia, alkoholizm jest w stanie prowadzić do ograniczenia woli. Upośledza podejmowanie decyzji i z czasem w coraz większym stopniu upośledza sposób, w jaki funkcjonuje osoba uzależniona. Jeśli alkohol jest nadużywany w sposób przewlekły, cierpi na tym nie tylko życie osobiste i zawodowe. Alkohol ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu prowadząc do rozwoju chorób wątroby, nerek, serca i wrzodów żołądka. Osoba uzależniona z czasem ma też coraz więcej kłopotów z samym funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Jak objawia się uzależnienie od alkoholu?

Najbardziej popularne jest zwracanie uwagi na cztery fazy choroby alkoholowej. Określono je już w roku 1960 i do dziś nie możemy nie zgodzić się z tym, że ich występowanie jest wspólne dla alkoholików na całym świecie. Co ważne, osoba uzależniona ma tendencję do zaprzeczania problemowi. Nie przyznaje się do niego nie tylko przed bliskimi. Niejednokrotnie ma problem z przyznaniem się nawet przed samą sobą, z jak poważnym i trudnym do opanowania problemem właśnie się boryka. Już choćby dlatego tak ważna jest świadomość tego, jakie objawy mogą świadczyć o uzależnieniu.

Tu w pierwszej kolejności wspomina się o braku kontroli nad ilością przyjmowanego alkoholu. Nie bez znaczenia wydaje się jednak również tak zwany głód alkoholowy, a więc trudna do powstrzymania chęć sięgnięcia po alkohol niemal niemożliwa do przezwyciężenia. Walka z tą chęcią jest trudna także z uwagi na jeszcze jeden objaw charakterystyczny dla osób uzależnionych, a więc objawy abstynencyjne. Te pojawiają się zawsze, gdy tylko dojdzie do dłuższej przerwy w przyjmowaniu alkoholu, nic więc dziwnego, że alkoholicy mają tendencję do sięgania po niego przy każdej możliwej okazji. W pewnej chwili nie ma już nawet znaczenia to, czy alkohol jest pity w towarzystwie, czy też w samotności. Im choroba jest bardziej rozwinięta, tym częstsze są też stany utraty świadomości. Osoba uzależniona zaczyna mieć również luki w ciągłości wydarzeń.

alkoholik podczas upijania się

Jak leczyć alkoholizm?

Mówiąc o leczeniu alkoholizmu warto mieć świadomość tego, że jest to proces, który może zająć nawet dwa lata. Składa się na niego wiele czynników. Leczenie rozpoczyna się w momencie nazwania problemu, z czasem konieczna staje się jednak również psychoterapia – zarówno indywidualna, jak i grupowa. Sam powrót do codziennego życia również powinien się odbywać pod ścisłą kontrolą. Nie ma o nim mowy, jeśli nie wprowadzi się nowych nawyków skutecznie zastępujących te, które zdążyły się ukształtować podczas trwania choroby alkoholowej. Wracanie do zdrowia jest pełne wyzwań, leczenie alkoholizmu jest więc także nauką tego, jak możliwie najskuteczniej poradzić sobie z nimi.

Najczęsciej odwiedzane