• 23 czerwca 2024

Smartfony tak mocno zakorzeniły się w naszym życiu, że dzisiaj uzależnienie od telefonu szybko zmienia się z żartu w prawdziwy problem.

Uzależnienie od telefonu

Nomofobia to strach przed pozostawieniem bez telefonu. Według statystyk około 10% ludzi jest uzależnionych od telefonu, natomiast 70% mieszkańców naszej planety posiadających smartfona w ogóle się z nimi nie rozstaje. Smartfon to nowoczesna i niezwykle skuteczna metoda kontrolowania własnego życia codziennego. Dzięki niemu możesz pozostać w kontakcie z bliskimi przez całą dobę. Niekompetencja, poczucie wzmożonego niepokoju, bezradności i inne negatywne doświadczenia - to wszystko może nam się przydarzyć podczas korzystania z gadżetów. Najbardziej podatne na tego typu doświadczenia są dzieci i młodzież. To oni najszybciej padają ofiarą uzależnienia od telefonu. Samo uzależnienie od telefonów i tabletów, a także innych gadżetów, to nic innego jak ich niekontrolowane używanie, które może prowadzić do pogorszenia kondycji psychofizycznej człowieka, a także negatywnie wpływać na jego życie społeczne. Ciągle rozpraszany wiadomościami i połączeniami, studiowaniem kanału informacyjnego i, oczywiście, oglądaniem zabawnych filmów i obrazów, sprawia, że osoba mimowolnie traci zainteresowanie otaczającym go światem.

kobieta korzystajaca ze smartfona

Objawy

Uzależnienie od telefonu niesie ze sobą dwie grupy zagrożeń:

  • fizyczne;
  • społeczno-psychologiczne.

Fizyczne zagrożenia związane z uzależnieniem od telefonu u dzieci obejmują bezpośredni wpływ gadżetów na organizm. Udowodniono, że stosowanie różnego rodzaju rozwiązań technologicznych przekształca procesy psychiczne i staje się przyczyną rozproszonej uwagi i upośledzenia pamięci. Dodatkowo warto również zwrócić uwagę, że uzależnienie od telefonu u młodzieży może powodować zminimalizowanie komunikacji z rówieśnikami i znaczny spadek tak niezbędnej dla rosnącego organizmu aktywności fizycznej. Społeczno-psychologiczne niebezpieczeństwo uzależnienia od telefonu u dzieci polega na trudności w ochronie przed niechcianymi kontaktami. Korzystanie z sieci społecznościowych i odwiedzanie witryn zawierających złośliwe informacje może poważnie zaszkodzić psychice nastolatka. Wśród oznak uzależnienia warto wymienić:

  • zmniejszona zdolność koncentracji;
  • występowanie problemów ze zdolnościami poznawczymi, do których należy pamięć;
  • trudności pojawiające się w procesie podejmowania decyzji;
  • nawracające bóle głowy, niewyraźne widzenie, ból kręgosłupa szyjnego;
  • zaburzenia snu, bezsenność;
  • niski poziom socjalizacji.

Ignorowanie oznak uzależnienia od telefonu i innych gadżetów może prowadzić do złego stanu zdrowia i demencji cyfrowej, co oznacza upośledzenie pamięci. Aby zapobiec pojawieniu się lub wykorzenić już istniejący problem uzależnienia od telefonów, tabletów i innych gadżetów ukochanego dziecka, ważne jest, aby podejść do tego zagadnienia w sposób przemyślany. Uzależnienie od telefonu, choroba młodego pokolenia, wymaga natychmiastowego, ale jednocześnie dobrze zaplanowanego leczenia. Alternatywną i doskonałą metodą radzenia sobie z uzależnieniem od telefonu może być organizowanie zajęć rekreacyjnych uwzględniających szczególne upodobania i życzenia dziecka. Ogranicz czas korzystania z telefonu. Jak wiadomo, najlepszym sposobem leczenia każdej choroby, w szczególności uzależnienia od telefonu, jest jej profilaktyka. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo nawyku ciągłego używania gadżetów u dzieci, warto w odpowiednim czasie ustalić dopuszczalne limity.

Najczęsciej odwiedzane