• 23 maja 2024

Zakupoholizm jest jednym z tych problemów, które są zwykle niedoceniane w naszym społeczeństwie i rzadko jest to w ogóle uważane za chorobę. Aby zrozumieć, dlaczego zakupoholizm jest naprawdę poważną chorobą, musisz zrozumieć, jak mechanizm zakupu nowego produktu wpływa na spektrum psychoemocjonalne.

Czym jest zakupoholizm?

Kupując nowy telefon czy element garderoby, przeżywamy przyjemne emocje. Te przyjemne emocje są przez człowieka zapamiętywane i w kolejnych sytuacjach zostają wzmocnione. W ten sposób powstaje pozór pułapki. Jak możesz łatwo poprawić sobie samopoczucie? Kupując coś nowego! Po pewnym czasie w jednej chwili radość z zakupów przestaje być taka oczywista, pojawiają się problemy w postaci długów i sterty niepotrzebnych rzeczy, ale człowiek nie może przestać. Wynika to z euforycznej pamięci, która w tym przypadku działa przeciwko nam. Pamiętane są najprzyjemniejsze, żywe doznania z zakupów (albo rzeczy ważne, albo drogie, albo prezenty, na których zakupy długo czekałeś, oszczędzałeś itp.). Jednocześnie nasza świadomość ma tendencję do zapominania lub „wyszarzania” złych wspomnień, nadając im neutralny odcień.

Leczenie

Aby przywrócić daną osobę do normalnego funkcjonowania, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej psychoterapii, której celem jest przede wszystkim, zrozumienie skali problemu, a dopiero potem odtworzenie adekwatnej oceny sytuacji, modelowanie podejmowania decyzji, zmiana postawy wobec kwestii zakupów, własnego zachowania i ustalania priorytetów. Ważne jest, aby pacjent był w stanie rozwinąć awersję do tego zachowania obronnego. Najczęściej zakupy dokonywane są „na emocjach”, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. W przypadku negatywów wszystko jest oczywiste – zakupy mają być formą zagłuszenia emocji, pozytywnymi bodźcami. Takie zachowanie to nic innego jak ochrona przed stanem emocjonalnym, który może zmieniać się w dość dużych zakresach, łatwe narzędzie do radzenia sobie z wszelkimi przeciwnościami tu i teraz, bez przejmowania się zbytnio tym, co naprawdę czujesz, tym, co naprawdę musisz zrobić. Doświadczeni specjaliści pomogą ci przejść przez to, abyś później mógł rozwiązywać problemy bez konieczności korzystania z takich narzędzi jak zakupy.

klawiatura ze znaczkiem wózka sklepowego

Dlaczego zakupoholizm należy leczyć?

Zakupoholizm patologiczne uzależnienie behawioralne, które wyraża się w niekontrolowanej chęci dokonywania nieuzasadnionych zakupów, gdzie źródłem satysfakcji jest sam proces zakupowy. Oniomania staje się patologicznym nałogiem, a leczenie zakupoholizmu staje się konieczne, gdy zachowanie człowieka na tle uzależnienia od zakupów nabiera destrukcyjnego charakteru. Leczenie zakupoholizmu jest niezbędną miarą korekcji i psychoterapii osobowości pacjenta. Zakupoholizm nie jest uzależniony od tematu uzależnienia; choroba ta opiera się na psychologicznych odchyleniach o charakterze psychosomatycznym, dotykających nie tylko osobistą, ale także fizyczną, społeczną i emocjonalną sferę życia osoby uzależnionej. Leczenie zakupoholizmu w ramach rehabilitacji pozwala na leczenie wszystkich aspektów życia pacjenta dotkniętych chorobą.

Najczęsciej odwiedzane