• 22 kwietnia 2024

Po wielkim powrocie Shia LaBeouf nie miał łatwej drogi. Przez lata aktor wypowiadał się na temat swojego chaotycznego wychowania. Teraz jednak aktor przedstawia historię swojego życia w formie scenariusza filmowego.

Po rasistowskim wybryku, który został sfilmowany i aresztowany za jazdę pod wpływem alkoholu i zakłócanie porządku w 2017 roku, LaBeouf został skierowany na odwyk. W ramach terapii, która miała pomóc w ustaleniu przyczyn jego alkoholizmu i zdiagnozowania zespołu stresu pourazowego (PTSD), LaBeouf wziął do ręki pióro i napisał o sobie i swoim zrażonym ojcu, z którym nie rozmawiał od siedmiu lat.

Po wysłaniu swoich ćwiczeń do przyjaciela i reżysera, Almy Har'el, narodził się pomysł na film Honey Boy.

Honey Boy

"Myślałem, że jej odbiło" - mówi LaBeouf w jednym z wywiadów. "Nie sądziłem, że uda nam się zdobyć fundusze. Nie sądziłem, że ktokolwiek będzie chciał robić ze mną filmy. Miałem zamiar wstąpić do Korpusu Pokoju".

Zamiast tego reżyser znalazł fundusze i powstał film Honey Boy. W filmie LaBeouf wciela się w fikcyjną wersję swojego ojca, co jest jednym z najbardziej docenionych przez krytyków i najbardziej katartycznym filmem w jego karierze.

Jego ojciec, Jeffrey LaBeouf, służył w Wietnamie, a po zakończeniu służby znalazł pracę jako klaun na rodeo. Choć był przyzwoitką dla swojego syna, był pełen zazdrości, alkoholizmu, a czasem i przemocy. W filmie, zarówno portret prawdziwego ojca, jak i fikcyjny ojciec wydaje się niestabilny i zmienny, z historią przestępstw i nadużywania substancji, mieszkający w hotelu z fikcyjnym LaBeoufem - Otisem, co również wydarzyło się w prawdziwym życiu.

Jednak po siedmiu latach Har'el uznał, że przed realizacją filmu LaBeouf powinien porozmawiać z ojcem, który mieszka na Kostaryce. Tak też zrobił, przeczytał mu scenariusz i otrzymał jego błogosławieństwo, "zarówno prawne, jak i duchowe" - mówi Har'el.

"Skończyliśmy ze sobą walczyć" - mówi LaBeouf. "Strasznie za nim tęskniłem. Tęskniliśmy za sobą nawzajem. O wiele bardziej niż chcę mieć rację, chcę mieć mojego tatę".

Chociaż, podczas gdy "Honey Boy" był terapeutyczny dla LaBeoufa, Har'el podkreśla, że był on katartyczny również dla niej.

"Bycie dorosłym dzieckiem alkoholika lub kimkolwiek, kto w młodym wieku doznał traumy w dzieciństwie, miało skrzyżowane przewody, jeśli chodzi o miłość i ból. To podróż na całe życie" - mówi Har'el, której ojciec również zmaga się z alkoholizmem. "Można powiedzieć, że ten film ma charakter terapeutyczny, ale tak naprawdę był okazją, aby wejść do pokoju, w którym wydarzyła się ta trauma i spojrzeć na nią z innej perspektywy".

Peanut Butter Falcon

Przed poczęciem Honey Boy podczas jego aresztowania w 2017 roku, LaBeouf był w trakcie kręcenia innego filmu, Peanut Butter Falcon. Teraz aktor przypisuje część swojej trzeźwości współscenarzyście Zackowi Gottsagenowi, który ma zespół Downa.

Dzień po aresztowaniu LaBeouf relacjonował, że nie był w stanie nawiązać kontaktu wzrokowego z żadnym z członków obsady na łodzi. Jednak Gottsagen położył mu rękę na ramieniu.

"Na łodzi, podczas sceny, w której rozmawiamy o bolesnej przeszłości, przywrócił mi siły" - powiedział LaBeouf w jednym z wywiadów.

Następnie Gottsagen postawił LaBeoufowi ultimatum.

"Byłem smutny i płakałem" - powiedział Gottsagen w wywiadzie dla Channel 4. "Ale i tak skorzystam z szansy dla siebie, aby dać Shii jedną szansę na udowodnienie sobie, że... nigdy, nigdy, nigdy więcej nie będzie robił takich rzeczy".

Zapytany przez prowadzącego wywiad, czy czuje, że film go w pewnym sensie uratował, aktor był definitywny w swojej odpowiedzi.

"Nie, to nie jest zbyt dramatyczne, żeby to powiedzieć" - przyznał LaBeouf.

Matka Gottsagena, Shelly, twierdzi, że ta rozmowa jest powodem, dla którego LaBeouf od tamtej pory nie pije.

Najczęsciej odwiedzane