• 22 kwietnia 2024

Współcześnie rozróżniamy kilka a nawet kilkanaście rodzajów, a przede wszystkim grup narkotyków. Wymieńmy najważniejsze z nich.

Ciężkie narkotyki

Do tej grupy należą naturalne i syntetyczne związki podobne do morfiny. Wszystkie naturalne leki z grupy opium pozyskiwane są z maku. Powodują stan euforii, wyciszenia, spokoju. Angażując się w procesy metaboliczne, prowadzą do szybkiego (niekiedy już po jednym lub dwóch przyjęciach) uzależnienia psychicznego i fizycznego. Są niezwykle destrukcyjne dla organizmu. Uzależnienie od opiatów jest bardzo trudne do wyleczenia. Heroina jest najpowszechniejszym narkotykiem opium. Wraz z bardzo silnym i wyraźnym działaniem narkotycznym ma niezwykle wysoką toksyczność i zdolność do szybkiego (po 2-3 dawkach) uzależnienia fizycznego. Acetylowany opium to gotowy do spożycia roztwór otrzymywany w wyniku szeregu reakcji chemicznych. Ma ciemnobrązowy kolor i charakterystyczny zapach octu. Metadon jest silnym syntetycznym lekiem opium. Sprzedawany jako biały proszek lub gotowy do użycia roztwór. W niektórych krajach jest zatwierdzony jako środek terapii substytucyjnej w leczeniu uzależnienia od opium.

Objawy to krótki stan euforii, niezwykła senność; powolna, „rozciągnięta” mowa, uległe, zapobiegawcze zachowanie; pragnienie samotności; bladość skóry; bardzo wąska źrenica, która nie reaguje na zmiany oświetlenia; spowolnienie bicia serca, zmniejszona wrażliwość na ból; zmniejszony apetyt, pragnienie, refleks i popęd seksualny.

konopie

Konopie

Konopie rosną w regionach o ciepłym klimacie umiarkowanym. Im dalej na południe rośnie roślina, tym silniejszy efekt narkotyczny ma wytwarzany z niej narkotyk. Składnikami aktywnymi są kannabinoidy. Marihuana to suszona lub surowa zielona zielna część konopi. Może być mocno ściśnięta w grudki.

Objawy to euforia; nietrzymanie moczu, zwiększona gadatliwość; stan silnego głodu i pragnienia, zaczerwienienie oczu; przy małej dawce - rozluźnienie, podwyższona percepcja kolorów, dźwięków, zwiększona wrażliwość na światło dzięki mocno rozszerzonym źrenicom; przy dużej dawce - letarg, niepohamowana wesołość, zaburzona koordynacja ruchów, bezpodstawne lęki i panika

Amfetamina

Leki o działaniu psychostymulującym, „stymulującym”. Do tej grupy należą substancje syntetyczne zawierające związki amfetaminy. W większości przypadków podaje się je dożylnie. Leki te są pochodnymi leków zawierających efedrynę (solutan, chlorowodorek epidryny). W naturze efedryna znajduje się w roślinie efedryny. Działanie leku utrzymuje się 2-12 godzin (w zależności od rodzaju substancji). Powstaje uzależnienie psychiczne i fizyczne. Długotrwałe stosowanie wymaga stałego zwiększania dawki leku. Efedron to gotowy do użycia roztwór otrzymany w wyniku reakcji chemicznej. Ma różowawy lub przezroczysty kolor i charakterystyczny fioletowy zapach.

Objawy to uczucie pokoju i euforii; przyspieszone tętno i podwyższone ciśnienie krwi; rozszerzone źrenice oczu; nadmierna aktywność fizyczna, silne potrzeby seksualne; gadatliwość, brak uczucia głodu; zaburzenia snu i czuwania.

Najczęsciej odwiedzane