• 22 kwietnia 2024

Na odwyku nauczyłem się, że moje uzależnienie wykracza daleko poza nadużywanie substancji. Nie oznacza to, że nawet gdy jestem trzeźwy, jestem skazany na niekończący się cykl uzależniających zachowań - po prostu istnieje pewna naukowa prawda kryjąca się za uzależniającą osobowością.

Przez długi czas na odwyku postrzegałem te cechy osobowości jako złe rzeczy w moim życiu. Nawet po odstawieniu narkotyków, nadal pozostaję sobą. Moje obsesyjne wzorce myślowe, działanie pod wpływem impulsów, podejmowanie ryzyka i odmowa dostosowania się do społeczeństwa utrzymywały mnie przez długi czas w cyklu zażywania narkotyków. W trzeźwości martwiłem się, że te części mnie staną się ogromnymi przeszkodami w moim wyzdrowieniu, jeśli nie będę mógł się ich pozbyć.

Ale wyzdrowienie nauczyło mnie również akceptacji - bycia na tyle odważnym, by się zmienić, zrozumienia, że nie mogę zmienić niektórych rzeczy i ostatecznie przyjęcia tego, kim jestem. Chociaż moja uzależniająca osobowość powodowała w przeszłości poważne problemy, może te cechy nie są wcale złe. Czy te części mojej osobowości mogą być dla mnie przydatne?

Obsesja a.k.a. Nigdy się nie poddaje

Uzależnienie jest powszechnie kojarzone z obsesyjnymi zachowaniami, zwłaszcza z naszymi nieustannymi myślami o alkoholu i narkotykach. Kiedy mogę się napić? Jak zdobędę następne uderzenie? Czy jeszcze coś zostało?

Istnieje wiele powiązań między nadużywaniem substancji a obsesyjnym myśleniem. Około 25% osób z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym cierpi również na zaburzenia nadużywania substancji lub uzależnienie. Około 20% osób z zaburzeniem lękowym ma również zaburzenie nadużywania substancji. Obie te choroby psychiczne charakteryzują się silnymi lękami i rytualnymi zachowaniami, często są to rzeczy, które skłaniają nas do dalszego picia lub używania narkotyków.

Słowo "obsesja" ma negatywne konotacje, sugerując nienormalne i nieuzasadnione zachowanie. Ale możemy ukierunkować tę energię w nas i spojrzeć na nią w inny sposób. Nasze hiperaktywne umysły oferują nam pewne ewolucyjne korzyści.

Nasz nieustanny ciąg myśli sprawia, że jesteśmy bardziej czujni, pomaga nam rozważyć możliwości podczas podejmowania decyzji i sprawia, że jesteśmy bardziej ostrożni i uważni. Poza tym, nasza tendencja do rytualnych zachowań może pomóc nam w utrwaleniu zdrowej rutyny w trzeźwości, która utrzymuje nas na właściwym torze: chodzenie do pracy, chodzenie na spotkania, ćwiczenia, sprzątanie domu, dostateczny odpoczynek. Nasza energia może być skierowana na wytrwałość, pozostanie oddanym naszemu wyzdrowieniu.

Moje "obsesyjne" myślenie czyni mnie również pasjonatem. Pomaga mi to w głębokiej trosce o moich bliskich. Obsesja na punkcie narkotyków i alkoholu nie pomoże nam w wyzdrowieniu. Ale, możemy wykorzystać naszą energię psychiczną, aby zmienić nasze życie i być wojownikami w naszym wyzdrowieniu.

Impulsywny a.k.a. Oportunista

Jako uzależniony, byłem znany z impulsywnego działania. Za każdym razem, gdy próbowałem nowego narkotyku, była to decyzja, którą podejmowałem w danej chwili. Hm, nigdy tego nie próbowałem - jasne, czemu nie! Impulsywność to podejmowanie działań nagle i bez dokładnego przemyślenia.

Może impulsywność doprowadziła nas do nowych substancji, których nigdy nie spodziewaliśmy się spróbować, może doprowadziła nas do robienia rzeczy, których nigdy nie mogliśmy sobie wyobrazić. Na początku mojego nadużywania narkotyków, moja impulsywność doprowadziła mnie do tego, że zacząłem brać coraz więcej i więcej, aż do momentu, kiedy zacząłem kompulsywnie ćpać. Impulsywność może spowodować, że nie myślimy wystarczająco o innych ludziach, ani o konsekwencjach, które mogą nas dotknąć. Może prowadzić nas do poszukiwania natychmiastowej gratyfikacji. Więc co to oferuje mojemu wyzdrowieniu?

Istnieją sposoby na okiełznanie naszej funkcjonalnej impulsywności. Impulsywne części nas mogą wykorzystać nieoczekiwane okazje w życiu, takie jak wypróbowanie nowej pracy lub nawiązanie nowej znajomości, kiedy ktoś mniej impulsywny mógłby powiedzieć "nie". Potrafimy szybko ubierać nasze myśli w słowa, myślimy na bieżąco, a te cechy często czynią nas atutem dla innych ludzi w naszym życiu.

Nasze impulsy mogą być niebezpieczne, ale na odwyku możemy nauczyć się hamować nasze popędy w kierunku natychmiastowej gratyfikacji. Możemy nauczyć się rozważać konsekwencje i sięgać po nasze trzeźwe wsparcie w celu uzyskania informacji. Z funkcjonalną impulsywnością możemy być spontaniczni, kochający zabawę i zainteresowani naszym nowym życiem bez substancji.

Ryzykant vel Nieustraszony Marzyciel

Podobnie jak impulsywność, moja skłonność do ryzykownych zachowań była ogromnym czynnikiem w moim początkowym eksperymentowaniu z narkotykami. Wiele razy nie oceniałem dokładnie ryzyka, jakie podejmowałem, kiedy próbowałem nowej substancji, kiedy mieszałem substancje lub zwiększałem dawki, kiedy prowadziłem samochód pod wpływem.

Jednak podejmowanie ryzyka to robienie czegoś, co wiąże się z niebezpieczeństwem lub ryzykiem, aby osiągnąć jakiś cel. Moje stare cele koncentrowały się na tym, żeby się naćpać i uciec od tego. Kiedy zmieniamy te cele, nasze zachowania związane z podejmowaniem ryzyka stają się ogromnym atutem.

Szczególnie w naszej karierze i świecie biznesu, podejmowanie ryzyka jest często głównym czynnikiem sukcesu. Jeśli jesteśmy skłonni do podejmowania ryzyka, otwieramy nieprzewidziane możliwości, jesteśmy ambitni w dążeniu do celu i uczymy się w tym procesie. Podejmowanie ryzyka nie musi być przypadkowe lub zagrażać naszemu dobrostanowi cielesnemu i psychicznemu. Nasza reputacja ryzykanta może nas ukształtować na nieustraszonych poszukiwaczy marzeń w trakcie zdrowienia.

Poszukiwanie wrażeń a.k.a. Kocha życie

Wielu uzależnionych kontynuuje używanie narkotyków i alkoholu, ponieważ lubimy, jak się po nich czujemy. Wiem, że zawsze szukałem nowych, bardziej intensywnych doznań, zawsze szukałem wzmocnienia mojego haju w jakiś sposób, i był dreszczyk emocji pośród całego tego chaosu.

Poszukiwanie wrażeń to psychologiczny termin określający poszukiwanie podniecenia, tendencję do poszukiwania przyjemności zmysłowych. Choć większość z nas kojarzy tę zmysłową przyjemność z naszymi uzależnieniami, wiem, że dla mnie ta przyjemność w końcu zniknęła, gdy narkotyki przestały działać. Ale ta cecha nadal może nam dobrze służyć w spełnionym, trzeźwym życiu.

Poszukiwanie wrażeń jest również związane z radością z nowych rzeczy. Jesteśmy ludźmi, którzy kochają doświadczenia dla nich samych. Kiedy porzucamy nasz styl życia oparty na nadużywaniu substancji, otwieramy oczy na cały świat potencjalnych doświadczeń. Ponownie, nasze podniecenie nie musi pochodzić z zachowań autodestrukcyjnych.

Mamy tendencję do bycia ludźmi, którzy chcą iść do nowych miejsc, spróbować nowych potraw, wyskoczyć z high-dive, wystawić nasze stopy przez okno, gdy jesteśmy na siedzeniu pasażera. Jesteśmy ludźmi z pasją i mamy zdolność do znalezienia głębokiej radości w życiu, w niektórych najprostszych rzeczach.

Nonkonformista vel Kreatywny Buntownik

Mój opór przed dostosowaniem się do norm społecznych doprowadził mnie do narkotyków na pierwszym miejscu i napędził mnie do przodu w moim uzależnieniu. Nie chciałem dorosnąć, dołączyć do "wyścigu szczurów", zdobyć pracę i pracować dla Człowieka aż do śmierci. Może to brzmi banalnie lub ekstremalnie, ale to był dla mnie prawdziwy sposób myślenia.

Mój cynizm rozkwitł do tego stopnia, że uważałem większość życia, tak jak inni ludzie je znali, za bezsensowne. Zamiast tego, znalazłem sens w narkotykach. Mój nonkonformizm, a może i twój, był tak skrajny, że usprawiedliwiałem swój nałóg jako część mojej tożsamości - artystycznego buntownika, który miał być odizolowany od społeczeństwa.

Jednak nasz nonkonformizm i bunt mogą odgrywać ogromną rolę w odkrywaniu siebie na głębokim poziomie. Nonkonformizm nie jest cynizmem, to porażka lub odmowa zachowania się w sposób, w jaki zachowuje się większość ludzi. Kiedy opieramy się strukturze, którą daje nam społeczeństwo, mamy większą swobodę w odkrywaniu tego, co myślimy i czujemy, kim naprawdę jesteśmy. Ta sama wolność pozwala nam myśleć innowacyjnie, wyrażać się twórczo, rozwiązywać problemy w pracy i w naszym własnym życiu.

Przeprowadzono badania, które wykazały, że ludzie, którzy podejmują świadomą decyzję o odejściu od normy, są postrzegani jako bardziej pewni siebie i wymagają większego szacunku. Nawet inni ludzie potrafią zauważyć, kiedy ktoś naprawdę w coś wierzy i żyje według swoich zasad. Biorąc pod uwagę naszą kulturę imprezowania, czyż nasza decyzja o życiu na odwyku nie jest jedną z największych form buntu?

Powrót do zdrowia to czas poznawania siebie, w tym naszych uzależniających cech osobowości. Niektóre z naszych zachowań muszą być monitorowane lub złagodzone, ale niektóre po prostu muszą być skierowane na inne obszary naszego życia. Wykorzystaj swój stary rytualizm do zbudowania nowych, zdrowych rutyn. Niech Twoja spontaniczność sprawi, że życie będzie interesujące. Podejmuj ryzyko w pogoni za swoimi pasjami. Przekieruj tego wewnętrznego buntownika, aby chronić swoje autentyczne ja.

Najczęsciej odwiedzane