• 22 kwietnia 2024

Studia to w życiu wielu ludzi czas, kiedy eksperymentują z różnymi rzeczami. Zazwyczaj jest to także pierwszy raz, kiedy niektórzy doświadczają picia alkoholu. Doświadczenie studiów często wiąże się z piciem w nadmiarze, co nie jest ani konieczne, ani pozytywne. Studia mają też tę niezwykłą właściwość, że sprawiają, iż fatalne wybory dotyczące stylu życia, a nawet - w niektórych przypadkach - faktyczny alkoholizm, wydają się niczym niepokojącym. W jednej chwili wydaje Ci się, że jesteś normalnym studentem, a w następnej kończysz studia i czujesz się źle, gdy nie piłeś przez kilka dni. Prowadzenie trzeźwego trybu życia na studiach jest trudne, ale korzyści i szkody, których można uniknąć, mogą potencjalnie uratować życie. Zatem, bez dalszych ceregieli, przyjrzyjmy się kilku sposobom, jak możesz to osiągnąć.

Poznaj innych trzeźwych studentów

Jeśli wszyscy twoi przyjaciele - ludzie, z którymi czujesz się najbardziej zobowiązany spędzać czas - ostro imprezują, będzie ci o wiele trudniej uniknąć zaangażowania w te działania. W komorze echa imprezowiczów na studiach panuje błędne przekonanie, że znalezienie osób, które nie piją, oznacza przekraczanie swoich możliwości, szukanie ludzi z alergiami lub zobowiązaniami religijnymi. To po prostu nieprawda. Wierzcie lub nie, ale jest wiele osób, które po prostu nie lubią pić w nadmiarze. Posiadanie osób, na których trzeźwości można polegać podczas nocnego wyjścia, może ułatwić podejmowanie decyzji.

Powiedz o tym osobom z Twojego otoczenia

O wiele łatwiej jest wytrwać w postanowieniu, jeśli nie robi się tego w samotności. "Powiedzenie przyjaciołom, że starasz się zachować trzeźwość, może pomóc ci wytrwać w postanowieniu. Choć nadal ponosisz pełną odpowiedzialność za swoje czyny, może to dać ci sieć wsparcia w postaci osób, które będą ci przypominać, wiedząc, co powinieneś robić, aby kontynuować dobrą robotę" - radzi Mark Kim, edukator z Academized and Writing PhD Thesis. Nie wstydź się tego, to bardzo rozsądna decyzja. Każdy, kto tego nie rozumie, po prostu nie dorósł jeszcze wystarczająco".

Wiedz, jakich miejsc należy unikać

Utrzymywanie kontaktów towarzyskich z osobą trzeźwiejącą jest trudne. Na studiach większość czasu spędzanego w towarzystwie wiąże się z alkoholem. Istnieją też pewne rodzaje spotkań towarzyskich, które zależą od spożywania alkoholu, np. życie greckie czy towarzystwa pijackie. Trzeba znaleźć równowagę. Z jednej strony trzeba mieć możliwość nawiązywania kontaktów towarzyskich. Ale takie rzeczy, jak przynależność do bractwa, bractwa studenckiego czy oczywiście stowarzyszenia alkoholowego, trzeba wyeliminować ze swojego życia, aby dać sobie jak największe szanse na zachowanie trzeźwości.

Stań się poranną osobą

Jedną z naprawdę wyzwalających rzeczy związanych z niepiciem jest świadomość, że nigdy nie będziesz mieć dni, w których produktywność jest zniwelowana przez działania podejmowane poprzedniego wieczoru. "Tak wiele cennego czasu na studiach spędza się na dochodzeniu do siebie po tym, co wydarzyło się poprzedniego wieczoru. Niepicie daje ci możliwość uczestniczenia w zajęciach, których w przeciwnym razie nie mógłbyś mieć, wykonywania większej ilości ćwiczeń, uprawiania niektórych sportów, które wymagają porannych treningów i wielu innych korzyści, które powinieneś poznać" - radzi Henrietta Clarke, doradca ds. studiów w Do an Assignment i PaperFellows.

Dołącz do CRC lub korzystaj z trzeźwych programów towarzyskich

Większość college'ów znajduje sposoby na zapewnienie możliwości towarzyskich studentom, którzy nie piją, w tym koleżeńskie programy naprawcze (collegiate recovery programs), które są wyspecjalizowane dla określonych college'ów i uniwersytetów. Programy te zdają sobie sprawę z tego, że większość sytuacji towarzyskich w college'u wiąże się z presją alkoholu. Skorzystaj z tych możliwości, aby prowadzić satysfakcjonujące życie towarzyskie bez alkoholu. Jeśli Twoja szkoła nie oferuje takich możliwości, powinieneś nalegać, aby je wprowadzono. Lobbing w tej sprawie to najlepszy sposób, by skłonić uczelnię do działania.

Wnioski

Nie ulega wątpliwości, że studia to czas, w którym większość ludzi po raz pierwszy zetknie się z kulturą picia alkoholu. Jeśli dźwięk tego zniechęca cię do picia, lub jeśli kiedyś brałeś w tym udział, ale chcesz się oczyścić, mam nadzieję, że ten artykuł pokaże ci, że istnieje ścieżka, którą możesz podążać jako trzeźwy student college'u.

Najczęsciej odwiedzane