• 22 kwietnia 2024

Kiedy podejmujemy decyzję o wytrzeźwieniu, często musimy na nowo nauczyć się, jak być - jak być społecznym, wchodzić w relacje i radzić sobie z emocjami. Łatwo byłoby nam zamknąć się w świecie i nigdy nie musieć radzić sobie z trudnymi sytuacjami w życiu, ale to po prostu nie jest realistyczne. Jedną z wielu rzeczy, których musimy się nauczyć w trzeźwości jest to, jak powiedzieć "nie" alkoholowi w sytuacjach społecznych. Zaleca się, aby zmienić ludzi, miejsca i rzeczy w odzysku, ale ostatecznie, powinniśmy mieć narzędzia do radzenia sobie ze wszystkimi tymi sytuacjami. Wyzwalacze mają tendencję do wyskakiwania w najbardziej osobliwych miejscach i jako trzeźwi ludzie musimy być gotowi. Oto 8 sposobów, w jaki możesz powiedzieć "nie" alkoholowi w sytuacjach społecznych.

Bądź wyznaczonym kierowcą

Jedną z rzeczy, które najbardziej kocham w byciu trzeźwym, jest możliwość opuszczenia dowolnego miejsca, w którym jestem, w dowolnym momencie, kiedy chcę. Podczas moich dni picia byłem na łasce wielu innych ludzi i okoliczności, chyba że chciałem prowadzić samochód będąc pod wpływem. Dzisiaj mogę oferować innym ludziom przejażdżki i bezwstydnie mówić, że jestem wyznaczonym kierowcą, kiedy wychodzę. Dowiedziałem się również, że różne wydarzenia sportowe i inne miejsca dają ci darmowe jedzenie lub napoje, jeśli jesteś wyznaczonym kierowcą. Ma to swoje zalety, a przy okazji zachowasz trzeźwość.

Powiedz, że oszczędzasz pieniądze

Świetnym sposobem na powiedzenie "nie" alkoholowi w miejscu publicznym jest przyznanie, że próbujesz zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jeśli jesteś już trzeźwy, to wiesz, jak wiele pieniędzy jest możliwe, aby zaoszczędzić tylko przez nie picie. Nigdy tak naprawdę nie zauważamy, jak drogie stają się nasze nawyki, dopóki nie zostawimy ich za sobą. Oszczędzanie pieniędzy jest pozytywnym rezultatem trzeźwości i jednym z wielu wspaniałych powodów, aby powiedzieć "nie" alkoholowi w miejscach publicznych.

Kup mocny koktajl

Spotkania towarzyskie mogą być zabawne z lub bez napoju w ręku, ale jeśli jesteś spragniony, zawsze możesz dostać mocktail. Jeśli jesteś na imprezie lub w restauracji, możesz zamówić swój ulubiony sok, wodę gazowaną lub połączenie tych dwóch rzeczy i cieszyć się dniem bez alkoholu. W ten sposób, jeśli zostaniesz poczęstowany alkoholem, możesz trzymać w górze swój mocktail i powiedzieć, że masz już swój preferowany napój. Miło jest mieć szklankę w ręku podczas spotkań towarzyskich i mieć własny napój, który nie zawiera alkoholu.

"I Have More Fun Sober"

To może dostać niektóre głowy odwracając, ale to jest prawda. Jeśli całkowicie objąłeś trzeźwe życie, lub jeśli dopiero próbujesz, możesz powiedzieć to, gdy zaproponowano alkohol. Zabawa to pamiętanie, co robiłeś ostatniej nocy. Zabawa to nie zawstydzanie się przed przyjaciółmi i kolegami. Zabawa to wiedzieć dokładnie, co powiedziały wiadomości tekstowe, które wysłałeś. Lista ciągnie się dalej. Dobrze jest zastanowić się nad chaosem, jakim było kiedyś twoje życie i bałaganem, który musiałeś sprzątać po piciu. To dlatego na trzeźwo masz więcej zabawy i dlatego jest to świetna odpowiedź na propozycję alkoholu.

Zmień temat

Szybkie "nie" może nie wystarczyć, gdy odmawiasz drinka w sytuacjach towarzyskich. Innym sposobem na powtórzenie swojej odpowiedzi jest zmiana tematu. Asertywne "nie", a następnie zmiana tematu rozmowy może załatwić sprawę. Porusz inny temat, o którym myślałeś lub który jest istotny dla kręgu, w którym się znajdujesz. Możesz też powiedzieć: "nie, dziękuję" i "nie chcę o tym rozmawiać".

"Muszę wcześnie wstać"

Nie ma nic złego w powiedzeniu, że nie możesz pić, bo musisz wcześnie wstać następnego dnia rano. W rzeczywistości i tak uważam, że jest to prawda przez większość czasu podczas trzeźwości. Zawsze zobowiązuję się do różnych wydarzeń lub imprez sportowych, które wymagają ode mnie wczesnego wstawania. Podczas moich dni picia nigdy nie mogłem podjąć takich zobowiązań. Trzeźwe życie umożliwia mi podejmowanie tych zobowiązań i wczesne wstawanie oraz spokojny sen. Nie ma problemu z tym, żeby dać ludziom do zrozumienia, że ma się ważniejsze rzeczy do zrobienia następnego dnia i że picie przeszkadzałoby w tym.

"Nie piję"

To wydaje się być prostym i prostym stwierdzeniem, ale wiele osób waha się, aby powiedzieć to, gdy w sytuacjach społecznych. Kiedy jesteś w otoczeniu społecznym i jesteś jedynym, który nie pije, może być trudno przyznać, że jesteś inny niż ci wokół ciebie. Uważam, że jest to najłatwiejsze, ponieważ jest to szczere i ludzie wydają się brać to jako stanowcze "nie". Pamiętaj, jeśli twoja decyzja, jak wiele chcesz ujawnić o sobie. Jeśli zostaniesz zapytany, dlaczego nie pijesz, nie musisz rozwijać się, jeśli nie chcesz. Możesz też po prostu powiedzieć, że dziś nie pijesz. W końcu obiecano nam tylko dzień dzisiejszy.

"Jestem na odwyku"

Ponieważ stałem się bardziej komfortowy w moim własnym odzysku, ta odpowiedź jest zawsze moim go-to. Bycie otwartym, szczerym i dumnym z naszego odzyskiwania daje nam szansę na mówienie o tym, kim naprawdę jesteśmy, zwłaszcza w sytuacjach społecznych. Możesz po prostu powiedzieć, że miałeś niezdrową przeszłość z alkoholem i już nie pijesz. Ja często mówię, że we wczesnych latach dwudziestych wypiłem tyle, że starczy mi na całe życie, więc mam to już za sobą. Żartowanie na temat tego, dlaczego jesteś tam, gdzie jesteś, też jest ok. Wszystko zależy od tego, z czym czujesz się komfortowo. Bycie na odwyku jest niesamowitym osiągnięciem i powinno się o tym mówić.

Mówienie "nie" alkoholowi w sytuacjach społecznych może być na początku niewygodne, ale im częściej to robisz, tym łatwiejsze się to staje. A kiedy już staniesz się wygodny w trzeźwych sytuacjach społecznych, życie staje się łatwiejsze, a powrót do zdrowia staje się sposobem na życie.

Najczęsciej odwiedzane