• 22 kwietnia 2024

Jeśli leczysz się z uzależnienia, być może zalecono Ci rozpoczęcie ćwiczeń fizycznych. Niezależnie od tego, czy była to mała interwencja w sprawie alkoholu, czy też spędziłeś czas w jednym z Amerykańskich Ośrodków Odwykowych (Recovery Centers of America)zazwyczaj zaleca się ćwiczenia fizyczne.

Jeśli jednak zapytać większość ludzi, dlaczego tak się dzieje, zazwyczaj nie wiedzą. Choć odpowiedzi typu "to dobre dla ciebie" czy "pomaga w odstawieniu narkotyków i w trzeźwości" są powszechne, to tylko zarysowują powierzchnię.

Prawda jest taka, że istnieje wiele korzyści płynących z ćwiczeń dla osób uzależnionych. Począwszy od bezpośrednich korzyści dla zdrowia i siły woli, po korzyści pośrednie, takie jak umożliwienie trwałej trzeźwości i tworzenie zdrowego środowiska.

Poniżej przedstawiamy wszystkie sposoby, w jakie ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w wyjściu z uzależnienia i poprawić stan zdrowia. Przyjrzymy się także sposobom, w jakie możesz zastosować niektóre z form ćwiczeń fizycznych, by ułatwić sobie drogę do trzeźwości.

Wspomaganie siły woli

Jednym z największych efektów, jakie ćwiczenia fizyczne mogą mieć wpływ na siłę woli i motywację.. Jest to cecha, na którą często zwracają uwagę wszyscy, którzy zaczynają ćwiczyć. Jest to jednak szczególnie korzystne dla osób uzależnionych, które powróciły do nałogu.

Pokusa jest ogromnym problemem dla osób uzależnionych i stanowi główną przyczynę nawrotów. Tak więc zwiększenie motywacji, nastroju i siły woli może pomóc uzależnionym w pełnym wyzdrowieniu i utrzymaniu trzeźwości.

Tworzenie pozytywnej społeczności

Jest to jedna z bardziej pośrednich korzyści płynących z rozpoczęcia ćwiczeń, o której rzadko się mówi. Zapisanie się na siłownię lub rozpoczęcie uprawiania nowego sportu otwiera zupełnie nową społeczność. Ćwiczenie jest nie tylko sposobem na zdrowienie, ale także otwiera możliwości poznawania nowych ludzi.

Społeczności te nie tylko sprawiają, że ćwiczenia stają się przyjemniejsze, ale także tworzą sieć pozytywnych ludzi, którzy mogą pomóc w uniknięciu starych nawyków, które w przeszłości prowadziły do nadużywania substancji psychoaktywnych.

Poprawa stylu życia

Oprócz tego, że w otoczeniu jest więcej pozytywnych i dbających o zdrowie ludzi, ćwiczenia w trakcie rehabilitacji mogą poprawić każdy aspekt życia. Ogólnie rzecz biorąc, osoby ćwiczące odżywiają się lepiej niż te, które tego nie robią. Mają też lepsze życie towarzyskie.

Wszystkie te czynniki prowadzą do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego, które są bardzo potrzebne byłym uzależnionym. Może to mieć pośredni wpływ na to, że powrót do zdrowia będzie przyjemniejszy i bardziej udany dla byłych uzależnionych poddających się leczeniu.

Wspomaganie detoksu

Jedną z wielu korzyści płynących z ćwiczeń fizycznych jest poprawa zdrowie wątroby i funkcjonowania wątroby. Regularne ćwiczenia mogą również poprawić zdrowie nerek. Oba te narządy odgrywają kluczową rolę w usuwaniu toksyn z organizmu. Dlatego są one szczególnie ważne dla osób, które w przeszłości nadużywały narkotyków.

Stosowanie ćwiczeń fizycznych w celu zwiększenia funkcjonalności tych narządów może pomóc w pozbyciu się toksyn spowodowanych nadużywaniem substancji i odwykiem, a także w szybszym powrocie do zdrowia osób uzależnionych.

Tworzenie pozytywnego środowiska

Ćwiczenia fizyczne mogą przyczynić się do stworzenia bardziej pozytywnego środowiska dla osób uzależnionych, promowania bardziej prozdrowotnego stylu życia i listy pozytywnych efektów zdrowotnych. Ma to korzystny wpływ na nastrój i zdrowie psychiczne. Może to oznaczać dalsze zmniejszenie szans na powrót do nałogu i poprawę jakości życia osób uzależnionych.

Jaki rodzaj ćwiczeń jest najlepszy?

Po zapoznaniu się z szeregiem korzyści, jakie płyną z ćwiczeń podczas odwyku, kolejnym pytaniem staje się "jakie ćwiczenia są najlepsze?".

Odpowiedź jest właściwie kombinacją ich wszystkich. Ćwiczenia aerobowe, takie jak jogging, jazda na rowerze, pływanie lub trening obwodowy mogą poprawić nastrój, przepływ krwi i oddychanie. Tymczasem, podnoszenie ciężarów może pomóc w zwiększeniu masy mięśniowej, metabolizmu i poprawie wydolności.

Oba rodzaje ćwiczeń powinny przynieść podobne korzyści dla zdrowia narządów i stworzenia bardziej pozytywnego środowiska. Połączenie tych dwóch rodzajów ćwiczeń może więc zapewnić to, co najlepsze z obu światów.

2 razy w tygodniu wykonuj ćwiczenia aerobowe, a 3 razy w tygodniu - trening siłowy. W ten sposób stworzysz bardzo skuteczny program ćwiczeń, który poprawi Twoje zdrowie i utrzyma Cię na najlepszej drodze do trzeźwości. Powinien on także pomóc uzależnionym w stworzeniu ram dla zdrowego stylu życia. Będzie to pomocne po zakończeniu drogi do wyzdrowienia, gdy zaczniesz szukać zdrowego hobby lub pasji.

Najczęsciej odwiedzane