• 14 lipca 2024

Dla tych z was, którzy doświadczyli tego momentu żarówki, w którym jesteś gotowy, aby przerwać błędne koło uzależnienia, być może zaczynasz czuć poczucie jasności po raz pierwszy od dłuższego czasu. W tym momencie lub w serii momentów, być może w końcu zaczynasz zdawać sobie sprawę z faktu, że twoje używanie substancji spowodowało zamieszki w twoim życiu. Te chwile objawienia wprawiają w ruch koła, abyś mógł podjąć istotne działania w celu uwolnienia się od choroby uzależnienia.

Wyzdrowienie to podróż, a nie wyścig

Jeśli czujesz wystarczający impet i jesteś gotowy podjąć niezbędne kroki w celu wyzdrowienia, szybko przekonasz się, że samo wyzdrowienie jest podróżą, która składa się z etapów. Wiele razy ludzie czują, że wyzdrowienie jest konkretnym wydarzeniem, które następuje w określonym czasie w ich życiu. Podczas gdy myśl o dramatycznej transformacji jest ekscytująca, prawda jest taka, że powrót do zdrowia rozwija się przez całe życie. Tak jak w przypadku twojego uzależnienia, twoja podróż w kierunku światła i trwałej trzeźwości wymaga czasu.

Aby zachować motywację na długi czas, warto pomyśleć o tym, że zdrowienie odbywa się etapami. Te etapy zmian w wyzdrowieniu mogą być postrzegane jako swego rodzaju przewodniki, a w miarę postępów w tych etapach można zacząć zauważać małe zmiany w sobie. Poprzez zrozumienie tych etapów zmian w odzyskiwaniu, jesteś w stanie lepiej wybrać programy leczenia i usługi, które będą najlepiej pasowały do Twoich unikalnych potrzeb i celów odzyskiwania.

Zrozumienie etapów zmian w zdrowieniu

Wierz lub nie, ale istnieje pewien proces w sposobie, w jaki uzależnieni wracają do zdrowia po nadużyciu substancji. Proces ten został pięknie odwzorowany przez badaczy Carlo C. DiClemente i J. O. Prochaska i ich model Stages of Change. Znany również jako model transteoretyczny, DiClemente i Prochaska opracowali ten model we wczesnych latach 80-tych, aby pomóc specjalistom od uzależnień zrozumieć swoich klientów z problemami uzależnienia i zmotywować ich do zmiany. Model etapów zmian opierał się na ich osobistych obserwacjach tego, jak ludzie modyfikowali zachowania problemowe, takie jak palenie, objadanie się i problemowe picie.

Ten model etapów zmian składa się z sześciu elementów, które są następujące:

Precontemplation

W fazie prekontemplacji odzysku, ci, którzy są uzależnieni od narkotyków i alkoholu nie zamierzają dokonywać zmian w przewidywalnej przyszłości, ale zaczynają mieć jasne myśli, które zaczynają napędzać je w kierunku zmiany. Dla tych w tym etapie zmian, mogą mieć próbował wiele razy w przeszłości, aby uzyskać czyste i trzeźwe, ale były nieskuteczne. Jest wielkie poczucie tarcia w etapie prekontemplacji, podczas gdy uzależniony wie, że musi podjąć kroki, aby się poprawić, czuje również wielkie poczucie demoralizacji, że jest złapany w tym cyklu nadużycia.

Kontemplacja

Drugi etap zmiany odzysku jest etap kontemplacji, i jest to etap, w którym ludzie zamierzają zmienić w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Podczas gdy uzależniony stał się bardziej w pełni świadomy korzyści płynących ze zmiany, są one również świadome pułapek i przeszkód, które czekają na nich w odzysku. Kiedy osoba uzależniona zaczyna rozważać plusy i minusy wyzdrowienia, może to wywołać znaczną ilość ambiwalencji, a to może spowodować, że ludzie pozostaną na tym etapie przez długi okres czasu. Podczas gdy zbliżają się do podjęcia zobowiązania do wyzdrowienia, osoby w fazie kontemplacji nie są gotowe do leczenia tu i teraz.

Przygotowanie

To podczas etapu przygotowania do wyzdrowienia, gdzie uzależniony w końcu podejmuje kroki działania, aby zająć się swoimi uzależniającymi zachowaniami. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie w fazie przygotowania podjęli już wymierne działania i stworzyli konkretny plan działania. Może to obejmować dołączenie do klasy edukacji zdrowotnej, spotkanie z doświadczonym specjalistą od uzależnień, rozmowę z lekarzem lub innymi krokami.

Działanie

Etap działania jest tam, gdzie ludzie podjęli konkretne próby zajęcia się i pokonania ich nadużywania substancji poprzez dokonanie znaczących zmian w ich stylu życia. Może to obejmować wprowadzenie programu leczenia narkomanii w renomowanym ośrodku odwykowym, wprowadzenie istotnych zmian w ich diecie i schematach ćwiczeń, aktywne uczestnictwo w grupach 12-Step lub innych podobnych grupach wsparcia trzeźwego wśród innych kroków. Ostatecznym celem na etapie działania jest osiągnięcie całkowitej abstynencji i przyjęcie zdrowego, opartego na zdrowieniu stylu życia.

Utrzymanie

Kiedy ludzie osiągają etap utrzymania wyzdrowienia, dokonali konkretnych modyfikacji w swoim stylu życia, jak to było potrzebne, a teraz przyjmują środki w celu zapobiegania nawrotom. Obejmuje to dalsze zaangażowanie w 12-step i podobne grupy wsparcia, jak również udział w programie opieki po leczeniu, który obejmuje intensywne programy ambulatoryjne, trzeźwe życie i grupy absolwentów. Ten etap zdrowienia jest płynny, jeśli chodzi o czas trwania i może trwać od kilku miesięcy do kilku lat po osiągnięciu trzeźwości.

Zakończenie

Ostatnim etapem zdrowienia jest etap zakończenia i jest to etap, w którym jednostki nie czują pokusy używania substancji. Jeśli nowo odzyskany uzależniony czuje stres i wyzwalacze, które mogą prowadzić do nawrotu, wykorzysta umiejętności zapobiegania nawrotom, których nauczył się w leczeniu, aby poradzić sobie z tymi sytuacjami w zdrowy sposób.

Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na fakt, że etapy zmian w wyzdrowieniu są płynne i to, jak te etapy rozgrywają się w wyzdrowieniu, zależy w dużej mierze od samego uzależnionego. Nie ma ustalonego limitu czasowego, kiedy ludzie w wyzdrowieniu przechodzą do następnego etapu. W rzeczywistości wyzdrowienie jest procesem trwającym całe życie, który wymaga ciągłej oceny i modyfikacji w miarę postępów w drodze do trzeźwości. Model etapów zmian w zdrowieniu jest przewodnikiem do oceny tego, gdzie jesteś w chwili obecnej i zapewnia strukturę, dzięki której wiesz, co musisz zrobić, aby iść naprzód.

Najczęsciej odwiedzane