• 14 lipca 2024

Jest to coś, co ciągle słyszę od tych, którzy chcą wytrzeźwieć, lub od tych, którzy wciąż powracają do nałogu.

"Próbowałem wytrzeźwieć, ale nie mogę przebrnąć przez tę część o Bogu", "Nie wierzę w Boga" albo "Nie potrzebuję Siły Wyższej, żeby wytrwać w trzeźwości".

A więc, czy to prawda? Czy naprawdę potrzebujemy Siły Wyższej, aby wytrwać w trzeźwości?

Nie wierzę w Boga

Dla agnostyków, ateistów i humanistów może to oznaczać odwrócenie uwagi od wykonywanej pracy, a także niepokojące upomnienie, by sprawdzić, czy ich przekonania nie stoją za drzwiami. Każdy z nas jest inny i na każdego działa coś innego. Te sprzeczne poglądy przyniosły rozwiązanie, które mityngi 12 kroków próbowały wprowadzić w życie na przestrzeni lat.

Kiedy po raz pierwszy wytrzeźwiałem i zacząłem chodzić na mitingi, powiedziano mi, że mitingi 12-stopniowe są jedynym sposobem na wytrzeźwienie, i uwierzyłem tym ludziom. W końcu dlaczego miałbym nie wierzyć? Oni byli trzeźwi, a ja nie. Jedyną przeszkodą była dla mnie ta część o sile wyższej. Zacząłem czytać literaturę, którą mi dostarczyli. W Wielkiej Księdze jest rozdział poświęcony agnostykom i ateistom, w którym twierdzi się, że po przeczytaniu książki osoba czytająca stanie się wierząca. Potem przeczytałem to:

Dla kogoś, kto czuje, że jest ateistą lub agnostykiem, takie doświadczenie wydaje się niemożliwe, ale trwanie w tym stanie oznacza katastrofę, zwłaszcza jeśli jest beznadziejnym alkoholikiem. Skazanie się na śmierć alkoholową lub życie duchowe to nie zawsze łatwe alternatywy".

Zawiera nawet zdanie: "Musimy znaleźć duchową podstawę życia - albo inaczej".

Umm... Straszne gówno, delikatnie mówiąc. Potem zacząłem kopać głębiej w moich poszukiwaniach i znalazłem to:

"Dla nas Królestwo Ducha jest szerokie, przestronne, inkluzywne; nigdy nie jest wyłączne ani zakazane dla tych, którzy gorliwie szukają. Wierzymy, że jest ono otwarte dla wszystkich ludzi. Kiedy więc mówimy do was o Bogu, mamy na myśli waszą własną koncepcję Boga. Odnosi się to również do innych duchowych wyrażeń, które znajdziecie w jego książce. Nie pozwól, aby jakiekolwiek uprzedzenia, jakie możesz mieć wobec terminów duchowych, powstrzymały cię od szczerego zapytania siebie, co one dla ciebie znaczą."

- Wielka Księga AA, My Agnostycy

Weź lub zostaw, co chcesz. Mówiąc prościej, Siła Wyższa lub Bóg może być wszystkim, czym chcesz, żeby była, a skoro tak, to każdy z nas w taki czy inny sposób ma jakąś formę Siły Wyższej. Niezależnie od tego, czy są to pieniądze, ludzie, nasza praca, rzeczy materialne, czy też chcemy w nie wierzyć, istnieje coś, w co wszyscy wierzymy, że ma większą moc niż my sami.

"Jest coś, w co wszyscy wierzymy".

Może to twoja ulubiona koszula albo szczęśliwa biżuteria, którą nosiłeś za każdym razem, gdy potrzebowałeś odrobiny szczęścia. Wszystkie te rzeczy, w które wierzyłeś, że przyniosą Ci szczęście lub zapewnią Ci bezpieczeństwo - to jest to samo. Wszyscy potrzebujemy czegoś, w co możemy wierzyć - i być może pewnego dnia znajdziesz się w sytuacji, w której jedyną rzeczą między Tobą a drinkiem lub narkotykiem będzie coś większego od Ciebie - coś, w co możesz wierzyć, że utrzyma Cię w trzeźwości.

Zdarza się jednak, że mityngi 12 kroków mogą wydawać się odrzucające, mimo że mówią, iż można stworzyć własną koncepcję Siły Wyższej - na wielu plakatach na ścianach pojawia się słowo Bóg, a większość mityngów zaczyna się lub kończy modlitwą religijną.

Choć nie odpowiada to w pełni na pytanie, czy można wytrwać w trzeźwości bez Siły Wyższej, to jednak zaczęły powstawać grupy niezwiązane z 12 Krokami, które oferują świecki sposób zdrowienia dla tych, którzy go szukają.

Oto cztery sposoby, w jakie ateiści i agnostycy wyleczyli się z uzależnienia:

AA dla Agnostyków

Dla tych, którzy nie są zgodne z tradycyjnymi naukami Anonimowych Alkoholików, istnieje specjalna sekta tradycyjnej grupy specjalnie dla agnostyków i ateistów. Tego typu świeckie grupy AA nie odmawiają modlitw na początku i na końcu spotkań, a ponadto nie sugerują, że wiara w Boga jest wymagana, aby wytrzeźwieć lub utrzymać trzeźwy styl życia, co z kolei jest kluczową różnicą w stosunku do zwykłego AA. Świeckie AA zachowuje zasady 12 tradycji, a także zachęca członków do dzielenia się swoimi doświadczeniami z AA poprzez strukturę Służby Generalnej. Dodatkowo zapewnia międzynarodową sieć służb dla Agnostyków, Ateistów i Wolnomyślicieli w AA. Tego typu spotkania można znaleźć w AA Agnostica, czyli AA świeckim.

Inteligentne zdrowienie

SMART Recovery to grupa wsparcia oparta na zasadach naukowych, które oznaczają "Self-Management And Recovery Training". Ta grupa wsparcia obejmuje zarówno spotkania bezpośrednie, jak i internetowe. Osoby uczestniczące w tych grupach uczą się różnych metod zdrowienia opartych na badaniach naukowych i technikach samouzdrawiania. Program SMART składa się z czterech punktów, do których należą: budowanie i utrzymywanie motywacji, radzenie sobie z popędami, zarządzanie myślami, uczuciami i zachowaniami oraz prowadzenie zrównoważonego życia. SMART Recovery ciągle się rozwija, w miarę jak pojawiają się nowe naukowe podejścia. Możesz sprawdzić lokalne spotkania w swojej okolicy tutaj.

Świeckie organizacje na rzecz trzeźwości

Secular Organizations for Sobriety (Świeckie Organizacje na rzecz Trzeźwości) to organizacja non-profit, której celem jest pomaganie ludziom w osiągnięciu trzeźwości od wszelkiego rodzaju uzależnień. Potocznie nazywana jest S.O.S., a czasem "ratujmy samych siebie", co jest wyrazem przekonania, że członkowie programu odgrywają największą rolę w swojej trzeźwości. W S.O.S. każdy uczestnik bierze codziennie odpowiedzialność za swoją trzeźwość. Na mityngach członkowie dzielą się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, uczuciami w anonimowej atmosferze. Znajdź lokalne mityngi tutaj.

Wytycz swój własny szlak

Poza niektórymi świeckimi grupami wsparcia osoby, które są ateistami, agnostykami lub nie wierzą w Siłę Wyższą, mogą nie czuć, że jakakolwiek grupa odwykowa do nich przemawia. Niektóre z tych osób mogą znaleźć swój własny sposób na utrzymanie trzeźwości, np. czytając książki samopomocowe, szukając trenera zdrowienia, ćwicząc lub prowadząc zdrowy tryb życia.

Jaka jest więc odpowiedź?

Krótko mówiąc, czy potrzebujesz Siły Wyższej, aby zachować trzeźwość? Odpowiedź brzmi - to zależy od ciebie. Wielu osobom się to udało i wielu nadal będzie się udawało dzięki tego typu grupom i organizacjom wsparcia. Jednak dla wielu osób posiadanie Siły Wyższej lub Boga w swoim życiu okazało się pomocne. Dla każdego działa coś innego i mamy nadzieję, że nadal będziesz znajdować to, co działa dla Ciebie.

Najczęsciej odwiedzane